Black Friday: 10 % Sleva na vše cyklistické. Váš slevový kód >>
Zima pomalu ale jistě klepe na dveře a to znamená jediné, je čas se připravit na nižší teploty. Pokud se chystáte i v tomto období sportovat, poradíme vám, jak se obléknout, aby vás při vašich oblíbených aktivitách netrápil chlad nebo přílišné teplo.
Základem spokojeného sportovce je pohodlné kvalitní oblečení a vybírat byste ho měli tak, aby se dalo vrstvit. Jednotlivé vrstvy by pak měly být větruvzdorné, nepromokavé, prodyšné a rychleschnoucí. Jak správně vrstvit oblečení jsme psali zde.
Kritérií pro výběr zimního oblečení je hned několik. Je třeba si uvědomit, že při sportovních aktivitách se hýbeme a zahříváme, a pokud jsou tepelné ztráty větší než námi vyprodukované teplo, je nám zima.
Každá aktivita je jinak náročná a jinak se u ní zapotíte, proto se při výběru oblečení na zimní sporty zaměřte na materiál, prodyšnost, paropropustnost a vodní sloupec. Zvažte také, kam plánujete chodit, jestli hledáte oblečení na vysokohorskou turistiku v Alpách, nebo kousky, které využijete i jinde, než jen při sportování.
Možností na trhu je nespočet, od základní bavlny až po husí peří. Který materiál je nejvhodnější na tu či onu zimní aktivitu závisí i na tom, jestli patříte k těm, co se chladu nezaleknou, nebo nazouváte zimní ponožky hned, když se na teploměru ukáže první jednociferné číslo.
Textilní průmysl by se bez bavlny pravděpodobně ihned zhroutil, ale při výběru sportovního oblečení se bavlně raději vyhněte. Rychle nasákne pot, špatně schne a vůbec nedrží tvar.
Nejrychleji schnoucím funkčním materiálem je polypropylen. Má nejnižší hmotnost a odolává bakteriím a plísním. Má i velmi nízkou tepelnou vodivost, takže dobře drží teplo. Polyester málo vlhne, rychle schne a používá se jako příměs do přírodních materiálů. Vysokou pružnost a odolnost nabízí polyamid. Velmi snadno se udržuje, jen při oblékání se připravte na nepříjemný studený pocit hladkého hedvábí.
Kachní nebo husí peří má nejlepší poměr výhřevnosti, sbalitelnosti a hmotnosti. Na druhou stranu, když navlhne je téměř nepoužitelné.
Merino vlna pochází ze stejnojmenných ovcí Merino. Jejich vlna je jemná, má vysokou schopnost pohlcovat pachy a je pravděpodobně tím nejlepším materiálem pro outdoor a sportování.
Ve svém oblečení využívá Merino třeba legendární německá značka sportovního oblečení Ortovox. Firma získává merino vlnu z certifikovaných ovčích farem v Tasmánii a ve Švýcarsku a odolnost a funkčnost jejich oblečení oceňují jak hobíci, tak profesionální sportovci.
Pokud se tedy chystáte na trekking, lezení nebo skialpy, Merino bude tou nejlepší volbou. Pořídit si můžete třeba tričko ORTOVOX 120 Comp light na léto nebo ORTOVOX 120 Comp light long sleeve jako první vrstvu během chladných dní. Pokud jste spíše běhací typ, bude pro vás vhodnější syntetika. Na trhu se objevuje i mix těchto materiálů, který poslouží i těm nejnáročnějším uživatelům.
Dříve platilo, že čím vyšší hodnota vodního sloupce, tím je oblečení lepší. To ale není tak úplně pravda. Jaké hodnoty vodního sloupce zvolit do standardních podmínek a co vlastně ten vodní sloupec znamená?
Vodní sloupec je tlak vody, který je materiál schopen udržet bez prosakování. Ukazuje tedy, jak dlouho oblečení odolává vodě a my zůstáváme v suchu.
— 3000 mm = zvládne mírný déšť
— 5000 mm = vhodný do silnějšího deště
— do 15000 = vhodný na horské přechody
— mezi 15000-20000 = vhodný na lyžařské bundy
Vybírejte oblečení i podle toho, jestli se chystáte navštívit lokality, kde prší skoro celoročně, nebo chodíte v dešti jen, když je to nevyhnutelné. Pokud je navíc na určité místo vyvíjen tlak, je vždy vhodné zvolit vyšší míru nepromokavosti. Do drsných podmínek bychom vzali bundu Ortovox 3L Ortler. Má vodní sloupec 20000, takže vydrží i tlak batohu na ramenou a udrží vás v naprostém suchu.
Při delších outdoorových aktivitách si nevystačíme pouze s voděodolným oblečením. Je třeba se zaměřit i na prodyšnost neboli paropropustnost. Pokud zvolené oblečení není prodyšné, budete se za chvíli cítit jako ve skleníku. Mokří tedy nebudete od deště, ale od potu. Paropropustnost je hodnota, která uvádí jak rychle oblečení zvládne odvádět pot od těla. Tady hraje jednu z hlavních rolí membrána.
— porézní = nepropustná látka, která má po celém povrchu miniaturní dírky. Neprojde přes ně ani kapka vody, ale jsou dostatečně velké na to, aby jimi zevnitř prošla pára.
— neporézní = funguje na molekulární úrovni bez dírek. Z vnější strany nepřijímá vodu a z vnitřní vsákne pot a pošle ho ven. Mezi neporézní membrány patří například Dermizax, kterou najdete u Ortovoxu. Jde do ní totiž zaplést vlna bez ztráty prodyšnosti.
Mezi nejčastější typy patří membrána spojená s vnější vrstvou pomocí tzv. laminace. Snižuje sice parametry nepromokavosti a prodyšnosti, ale přidává membráně na odolnosti proti poškození a je 100% odolná proti větru. Dále může být membrána vložená mezi svrchní vrstvu a podšívku. Vždy je dobré zaměřit se i na podlepené švy.
Můžete se setkat s pojmy jako je zátěr nebo nemembránový softshell. Zátěr je vlastně trvalá impregnace (pogumování) a má obecně horší poměr nepromokavosti/prodyšnosti. Zatímco nemembránový softshell je odolný proti větru a prodyšnost patří mezi nejsilnější stránky. Zvládne dokonce i lehčí déšť a suchý sníh.
Zvažte hlavně to, jak často budete oblečení nosit. Ceny kvalitních membránových oděvů většinou šplhají velmi vysoko, ale vydrží i desítky let. Když se chystáte na dlouhý horský přechod nebo plánujete výstup na ledovec, přijde vám vhod bunda ORTOVOX Westalpen 3L, která obstojí i v těch nejextrémnějších podmínkách. Pokud ale plánujete spíše naše kopečky a klasické české skialpování, lehká softshell bunda ORTOVOX Berrino vás určitě nezklame.
U kalhot se můžete řídit stejnými pravidly. Materiál, voděodolnost a prodyšnost jsou tu stejně důležitými parametry jako u bund. A jedna důležitá pravda na konec, nikdy nezapomínejte na pohodlí. Oblečení vám musí perfektně padnout.