Když napadne sníh nahraďte kolo nebo běh běžkami. Při běžeckém lyžování protáhnete jiné svaly než na kole a navíc rozhýbete celé tělo včetně rukou. Jak ale vybrat běžky, abyste si jízdu na nich mohli opravdu užít? Pro začátek byste si měli zodpovědět otázku, jestli je vám milejší klasická či bruslařská technika.
Běžecké lyže podle preferované techniky
— Běžky pro klasickou techniku
Klasickou techniku volí nejčastěji začátečníci, protože jde o méně namáhavou techniku v upravené (běžecké) stopě. Začátečník tak lépe porozumí pohybu na běžkách a rychleji se naučí pracovat s rovnováhou.
Pro klasické běžecké lyže všech značek včetně běžek Sporten, které máme v nabídce, je specifická výrazná špička s ostřejším vrcholem, která zajišťuje plynulost pohybu po důrazném odrazu, a větší klenutí lyže u mazací (stoupací) komory. Začátečníci ocení skluznice opatřené tzv. šupinami, které jim ulehčí nácvik odrazu, zpomalí jízdu ve sjezdu a nemusí se mazat stoupacími vosky.
U výběru běžek se řeší hlavně délka a tvrdost, respektive hmotnost jezdce. Platí pravidlo, že čím delší lyži si vyberete, tím lepší budete mít skluz. Ideální lyže by měla být cca o 20 centimetrů delší než délka vaší postavy.
Tvrdost lyže má vliv na její rychlost. Čím tvrdší, tím rychlejší. Nezapomeňte ale na to, že tvrdší lyži půjde lehčímu běžkaři hůře prošlápnot, proto sledujte i určení lyže podle hmotnosti lyžaře.
Ke klasickým běžkám volte i běžecké boty “na klasiku”. Jsou nížší s měkkou špičkou a pevnou patou, aby v nich noha neplavala.
— Běžky pro bruslařskou techniku (skate)
Bruslařská technika (též známá jako skate) je ve srovnání s klasickou technikou mnohem dynamičtější a fyzicky náročnější. Podobá se bruslení na klasických bruslích. Bruslí se na upraveném podkladu, ale mimo běžeckou stopu.
Pro bruslařské lyže je specifická méně výrazná špička, zpevněné hrany a menší prohnutí. U výběru lyží platí, že delší lyže rychleji jezdí, ale hůře se ovládají, tudíž by se jim začátečníci měli vyhnout. Ideální délka lyží by měla být o 5-10 centimetrů delší než délka vaší postavy.
Bruslařské boty (skate) jsou oproti klasické obuvi na běžky vyšší a pevnější. Základní poučka zní, že čím tvrdší podrážka je, tím je bota pro techniku bruslení lepší. Pevná je tu celá podrážka. Ani ve špičce nedochází k téměř žádnému ohybu. Díky tomu dosahuje běžec optimálního přenosu síly do lyží.
— Backcountry běžky
Pokud chcete na běžkách pocítit opravdovou volnost, sáhněte po backcountry modelech běžeckých lyží. Jsou to běžky určené pro pohyb mimo urolbované bílé stopy. Backcountry běžky poznáte podle ocelových hran větší šířce. Ideální back country běžky budou o 10-15 centimetrů delší než délka vaší postavy. Obouvá se k nim i jiné běžkařské boty. Ty se vyznačují turistickým vzhledem a větším zateplením.
Běžkařské hole a jak je vybírat
K tomu, abyste si lyžování na běžkách opravdu užili, potřebujete kromě kvalitních lyží také kvalitní běžkařské hole (hůlky). Při výběru vhodných holí na běžky byste se měli zaměřit na materiál tubusu hole, rukojeť s poutkem a talířek s hrotem.
Materiál tubusu běžeckých holí neovlivňuje pouze komfort při lyžování, ale mimo jiné i hmotnost, pevnost, trvanlivost a především tuhost, která je při lyžování rozhodující. Měkké hole se mohou prohýbat jako luk.
Výhodou hliníkových holí je dlouhá životnost a fakt, že za ně nezaplatíte příliš. Ocení je zejména rekreační běžkaři. Pro závodníky a vášnivé sportovce jsou naopak vhodnější karbonové hole.
Přestože si to někteří začátečníci dost často neuvědomují, důležitou součástí výběru běžkařských holí je jejich madlo a poutko – obojí totiž zásadně ovlivňuje pohodlí běžkaře. Zejména dražší typy holí mají ergonomická madla z korku (nebo jiných speciálních materiálů), která lepe izolují teplo a méně kložou v ruce. Poutka pro rekreační běžkaře bývají opatřena sponou nebo přezkou. Sportovci a závodníci upřednostňují spíše speciální asymetrická tříbodová poutka, která se dají pro každou ruku zvlášť upravit.
Co se týče talířků, vybírejte podle terénu. Na upravované běžecké a závodní tratě postačí malé talířky, naopak do hlubšího sněhu bude potřeba větších talířků. Pokud jde o hrot, platí, že čím tvrdší, tím kvalitnější, jelikož déle vydrží.
Pro klasickou techniku by měly běžecké hole (při zapíchnutí hrotu do sněhu) sahat běžkaři po ramena. Jejich délka by tedy měla být cca o 30 centimetrů kratší než délka postavy. Pro bruslařskou techniku by měly hole sahat k linii brada-nos (k uším). Jejich délka by tedy měla být cca o 20 centimetrů kratší než délka postavy. U běžeckých hůlek značky Sporten se můžete orientovat podle Tabulky doporučených délek holí Sporten.
Další rady a tipy:
Meteorologové hlásí sněžení, takže hory už asi hodně brzy zbělají. Proto jsme vytipovali 7 základních kousků ze zimní outdoorové výbavy, které by vám neměly chybět, pokud si chcete za všech okolností pohyb venku užívat.
Za špatně uložené lyže v kabině vám policie v některých státech může napařit pokutu, proto je pro převoz podobných nákladů ideální střešní box. Využijete ho ale nejenom v zimě pro převoz snowboardů a lyží. Praktické rozšíření zavazadlového prostoru oceníte třeba při cestě na rodinnou dovolenou, nebo když s sebou na cesty chcete vzít kočárek či dětský vozík za kolo. Podle čeho střešní box vybírat?
Naše tělo funguje při pohybu tak trochu jako radiátor. Každou aktivitou pálíme kalorie a vydáváme nějaké teplo (pot/vodní páru). V létě se ho potřebujeme zbavit, v zimě naopak správným vrstvením chceme docílit toho, aby nám neutíkalo. Dobře navrstvené oblečení drží teplo a chrání před větrem, deštěm i sněhem. A ve chvílích, kdy nám je teplo moc, můžeme počet vrstev redukovat a oblečení postupně odkládat.